• Život je radosť
          • Život je radosť

          • Týždeň od 27.11.2023 do 1.12.2023 bol zasvätený oslave života ako pokračovanie Týždňa boja proti drogám. Samotný jeho názov „Život je radosť“ hovorí o aktivitách, ktoré sa konali na pôde našej školy.

            Žiaci na 1. stupni vyrábali vianočné ozdoby, do ktorých vkladali svoj vlastný obsah. V triedach vznikali anjeliky s ozdobami radosti, ale aj sovičky nesúce  múdrosť a radosť do detských duší. Žiačkam VI. B triedy L. Krempaskej, N. Grichovej, N. Pavlákovej a T. Mrázikovej patrí veľká vďaka za pomoc mladším spolužiakom.  

            Na 2. stupni prebehli aktivity súvisiace s uvedomením si hodnoty duševného a fyzického zdravia, ako aj duchovného vývoja každého z nás. 

            1. december je Deň boja proti HIV/AIDS. Preto sme hovorili o ochoreniach ako HIV/AIDS, koronavírus, tuberkulóza, rakovina.  Žiaci sledovali dokument o misijnej činnosti Slovákov v rôznych krajinách sveta. 

            3. decembra sme zapaľovali prvú adventnú sviecu nádeje. Počas aktivít mali žiaci možnosť zahĺbiť sa do seba a uvedomiť si, v čom spočíva nádej každého z nás. Zaujímavé bolo sledovať ich prejavy skryté hlboko v duši. Dôležité pre nich bolo uvedomenie, že potrebujú odvahu čeliť strachu, ako aj odvahu zmeniť sa, keď nastane v živote zmena. Žiaci 9. ročníka sa zhodli, že všetky naše problémy nie sú nič iné, ako tvrdé  objatie od života. Tak v každej triede vznikla vlastná svieca nádeje. 

            Takéto aktivity vnášajú do duše pokoj, jemnosť, jasnosť a radosť.  Veľmi vzácne bolo pozorovať, ako sa otvárajú srdcia a v očiach žiakov svieti nádej. 

             Mgr. Kurutsova Elena 

        • Európsky týždeň boja proti drogám
          • Európsky týždeň boja proti drogám

          • Európsky týždeň boja proti drogám každoročne pripadá na tretí novembrový týždeň. Jeho cieľom je zdôrazniť význam prevencie v boji proti zneužívaniu drog a zároveň zvýšiť povedomie o legálnych a nelegálnych drogách. Pod pojmom drogy sa pôvodne rozumeli látky, ktoré sa používali ako liečivá. Droga je látka, ktorá po požití určitým spôsobom mení „normálne fungovanie organizmu“. U nás sa toto slovo používa v užšom význame ako látka, ktorá mení duševný stav (náladu, stav vedomia, psychiku) a na ktorú zväčša vzniká závislosť. Drogy sa nachádzajú všade a tak je lepšie niečo o nich vedieť, ako sa tváriť, že neexistujú alebo mať skreslené informácie z médií.

            Stáva sa už tradíciou, že žiaci 2. stupňa pripravujú aktivity pre tých menších z 1. stupňa. V priebehu malých testov, súťaží, kreatívneho kreslenia alebo maľovania, spevu a inej tvorivej činnosti vznikla atmosféra radosti a peknej spolupatričnosti. Hovoríme: životu – ÁNO, drogám – NIE!

            Prečo som na svete rád/rada ? Nad touto otázkou sa zamýšľali žiaci 2. stupňa, svoje pocity zhmotnili na papieri a vznikol z toho Strom radosti. Kvíz o skúsenostiach žiakov s drogami ukázal smutnú skutočnosť o tom, že žiaci už v malom veku siahajú po cigaretách, alkohole, sú informovaní aj o ťažkých drogách.

            Veľkým problémom sú energetické nápoje. O ich škodlivosti žiaci vedia, ale mnohí ich denne požívajú, nosia do školy a dokonca majú informácie o tom, ako sa dajú namiešať aj iné škodlivé nápoje. V súvislosti s týmto žiaci na 2. stupni sledovali filmy o škodlivosti alkoholu, cigariet, energetických nápojov. Ako alternatíva týmto javom v triedach vznikali Slnečnice radosti.

            Všetkým, ktorí sa hlásia ku peknému životu bez všetkého zlého patrí veľký potlesk so želaním zdravého života plného smiechu, dobrých pocitov, nádeje a radosti.

            Mgr. Elena Kurutsova

        • Európska značka pre jazyky
          • Európska značka pre jazyky

          • Európska značka pre jazyky je iniciatíva zameraná na podporu jazykového vzdelávania, ktorú už od roku 1998 koordinuje Európska komisia.

            Jej hlavným cieľom je:

            - zviditeľniť a oceniť inovačné projekty a iniciatívy v jazykovom vzdelávaní na všetkých stupňoch vzdelávania vrátane vyučovania v posunkovom jazyku, Braillovom písme, ale aj vyučovania slovenského jazyka pre národnostné menšiny, cudzincov alebo migrantov,

            - podporovať, využívať a rozširovať výsledky úspešných projektov a iniciatív na národnej a európskej úrovni ako príklady dobrej praxe a zdroj inšpirácie a motivácie,

            - motivovať žiakov a študentov k učeniu sa cudzích jazykov,

            - inšpirovať učiteľov a lektorov cudzích jazykov využívať nové a inovatívne metódy vzdelávania.

            Realizátori ukončených projektov financovaných z programu Erasmus+  alebo realizovaných v rámci eTwinningu mohli predkladať svoje jazykové projekty na základe Výzvy vyhlásenej národnou agentúrou programu Erasmus+  pre vzdelávanie a odbornú prípravu. Preto sme aj my podali náš projekt „Boli sme susedia, teraz sme priatelia“. Zo všetkých prihlásených projektov vybrali 5 najúspešnejších a tie potom museli realizátori obhajovať pred porotou. Boli sme medzi nimi a dňa 6.11.2023 sme v Bratislave prezentovali hlavné aktivity nášho projektu a jeho priebeh. Zažili sme zaujímavý deň a načerpali nové nápady do ďalšej praxe v rámci tejto oblasti.

             

            Mgr. Anna Andrášová, PaedDr. Eva Raffajová

             

        • Vodopád Skok
          • Vodopád Skok

          • V októbri sme so žiakmi VII. A a VIII. A triedy navštívili v rámci geografie a environmentálnej výchovy Vysoké Tatry. Vybrali sme si nenáročnú túru Mlynickou dolinou k majestátnemu vodopádu Skok. Vlakom a električkou sme sa dostali na Štrbské Pleso a odtiaľ pešo k vodopádu. Prešli sme 10 km a túra tam a späť trvala tri hodiny. Cestu nám spestrilo veľa prekrásnych výhľadov, ale najúžasnejší bol  na samotný vodopád. Padá z výšky 25m a je to jeden z najkrajších vodopádov u nás. Krásne jesenné počasie ešte umocnilo zážitok z našich veľhôr.

                                                                                                                                                                                                                                                                                              Mgr. Mária Sviteková, Mgr. Natália Bóry Fornadeľová

        •  Aktivity venované podpore zdravia
          • Aktivity venované podpore zdravia

          • 16. októbra si pripomíname  Svetový deň potravín, 21. október je zasa venovaný Medzinárodnému dňu jablka. V týždni od 23. do 27. októbra uskutočnili učitelia so žiakmi v rámci vyučovania rôzne aktivity. Vďaka žiačkam VII. B triedy prebehli zaujímavé aktivity so žiakmi celého 1. stupňa: „maľovaný“ kvíz – prieskum o tom, ktoré ovocie viac chutí – jabĺčko alebo hruška. Vznikli z toho krásne vybodkované obrázky ovocia. Žiaci IX. A  a VII. A triedy absolvovali kvíz o zdravej výžive a tiež sa snažili čo najlepšie ošúpať jabĺčko, čo sa ukázalo ako dosť náročná úloha. Vďaka žiačkam XI. A triedy bola uskutočnená  rozhlasová relácia o posolstve Medzinárodného dňa jablka a veľkej hodnote tohto ovocia pre zdravie človeka.

            Celkovo sa žiaci prejavili ako dobre informovaní o zdravom životnom štýle. Vedeli, čo je nevhodná strava a nesprávne stravovacie návyky a aký je pre zdravie dôležitý pohyb v akejkoľvek forme.

             Mgr. E. Kurutsova

        • Október – Medzinárodný mesiac školských knižníc
          • Október – Medzinárodný mesiac školských knižníc

          • Pri tejto príležitosti sa žiaci  zapojili do viacerých zaujímavých projektov na podporu kreatívneho čítania. Ich cieľom bolo pomôcť slovenským a českým učiteľom rozvíjať čítanie na základných a stredných školách. Žiaci si upevnili vzťah ku knihám, vďaka ktorým budú rozvíjať svoje vedomosti a zručnosti. V triedach sa rozprávali o knihách, diskutovali  a zdieľali vzájomné dojmy. Projekty pomohli rozvíjať cezhraničnú spoluprácu českých a slovenských škôl a vzájomné spoznávanie jazyka, literatúry, histórie a kultúry. Jedným z projektov bol projekt pod názvom  „Záložka do knihy spája školy“. Úlohou žiakov bolo zhotoviť záložku pre svojho českého spolužiaka na tému: „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní “ . Žiaci zhotovili pekné záložky a potešili sa, že urobia radosť iným žiakom.

            Mgr. Martina Ivančáková

        • Dopravná výchova v CVČ  Kežmarok
          • Dopravná výchova v CVČ Kežmarok

          • Dopravné ihrisko v Kežmarku sa dňa 23. 10. 2023 zaplnilo žiakmi III. A a III. B triedy. Hlavným dôvodom našej návštevy bolo skvalitnenie výučby dopravnej výchovy v treťom ročníku. Žiaci si v modelových dopravných situáciách overili svoje vedomosti a zručnosti v praxi. Najatraktívnejšou aktivitou bola jazda na bicykli a kolobežke po ceste s dopravnými značkami a semaformi. Dôležitú úlohu mali aj chodci. Na dodržiavanie dopravných pravidiel dbali namiesto policajtov pani učiteľky. Veríme, že návšteva dopravného ihriska prispela k lepšej bezpečnosti žiakov na cestách.

                                                              Mgr. I. Šterbáková, PaedDr. A. Olšavská

        • Medzinárodný deň stromov v I. A
          • Medzinárodný deň stromov v I. A

          • Tento deň si každoročne pripomíname 20. októbra už od roku 1872, kedy s touto myšlienkou prišiel novinár J. Sterling Morton. My v I. A sme si pripomenuli dôležitosť a význam stromov pre život spolu s pani Krempaskou, ktorá je členkou Poľovníckej ochrannej spoločnosti Ľubica. Žiaci si vypočuli prednášku o rôznych druhoch stromov a o zaujímavostiach z ich života. Dozvedeli sa, prečo listy na jeseň opadávajú a  majú rôzne farby. Vypočuli si, že od ich existencie je závislá väčšina všetkých foriem života, pretože vytvárajú vhodné prostredie pre život rastlín a živočíchov. Preskúmali rôzne druhy šišiek a iných plodov, spoznávali listy stromov, zahrali sa hru na stromy a oboznámili sa zo živočíchmi žijúcimi v našich lesoch. Tiež sa naučili ako stromy dýchajú a prečo sú pre našu Zem užitočné. Chceli sme poukázať na význam lesných spoločenstiev, aby si žiaci uvedomili, že lesy sú našimi najväčšími producentmi kyslíka v prípade, že sú zdravé. Na záver naši prváci dostali odmenu v podobe magnetiek, pasteliek a cukríkov od POS Ľubica. Ďakujeme.

                                                                                          tr. učiteľka Katarína Belišová   

        • Túlavé topánky
          • Túlavé topánky

          • Mesiac október sa pre žiakov oboch krúžkov Túlavé topánky niesol v znamení bicyklovania a turistiky. 6. 10. 2023 počas cyklotúry, ktorá viedla od našej školy cez mesto Kežmarok, Strážky, Spišskú Belú až po Tatranskú Kotlinu, žiaci spoznávali nielen  obce a mestá, ale aj cykloznačky a okolitú prírodu. Zároveň si dobre zašportovali, otestovali svoje fyzické schopnosti a podali na bicykloch úžasné výkony, z ktorých mali obrovskú radosť.

            21. 10. 2023 sa žiaci opäť stretli. Aj napriek nepriazni počasia, ktoré sa napokon umúdrilo, boli im dopriate nádherné zážitky a pohľady do okolitej prírody, ktorá sa nachádza pri  obci Iliašovce. Pri kaplnke Sans Souci skrytej v lese nad obcou si pochutnali na pečenej klobáske, pohojdali sa na stromových hojdačkách, zahrali si schovávačky, objavili jazierko lásky a úžasné miesto  na oddych, kde si zahrali futbal. Plní elánu a príjemne unavení sa v popoludňajších hodinách šťastne vrátili domov.

             Mgr. K. Bendíková, Mgr. K. Belišová

        • Oznam KRPŠ
          • Oznam KRPŠ

          • Na plenárnej schôdzi OZ KRPŠ pri ZŠ v Ľubici bol schválený členský

            príspevok a to nasledovne:

            1 dieťa........................10 eur

            2 a viac detí................15 eur

            Príspevky prosíme posielať na číslo účtu:

             IBAN SK12 7500 0000 0040 2399 3226

            - do správy pre príjemcu uviesť meno a priezvisko + trieda/triedy/

             Rodičia ktorí nemajú účet, môžu členský príspevok odovzdať triednemu učiteľovi.

            Príspevok prosíme uhradiť do 16.11.2023

            výbor OZ KRPŠ

        • Exkurzia
          • Exkurzia

          • V piatok 13. 10. 2023 sa žiaci IV. B a V. - VIII. AB zúčastnili exkurzie, počas ktorej  navštívili Kežmarský hrad. Absolvovali s lektormi múzea vyučovaciu hodinu na tému „Náš región Spiš“, kde spoznávali kde tvorili, žili a písali známe dejiny naši predkovia. Prešli priestory hradu, pozreli sa na mesto a okolie z hradnej veže, navštívili bytové múzeum v centre Kežmarku a prešli si remeselnícke uličky. Exkurzia prehĺbila ich vedomosti z vlastivedy.

            PaedDr. E. Raffajová, Mgr. A. Andrášová

        • Október – mesiac úcty k starším
          • Október – mesiac úcty k starším

          • Deti v ŠKD ani v októbri nezaháľali a za pomoci vychovávateliek vlastnoručne ušili malé vrecúška a naplnili ich levanduľou. Týmto darčekom chceli potešiť svojich starých rodičov, ktorým je tento mesiac venovaný.

            Vychovávateľky ŠKD

        • Zoznámme sa navzájom
          • Zoznámme sa navzájom

          • Aj v ŠKD sa začal nový školský rok privítaním nových kamarátov – prváčikov. Deti sa navzájom postupne zoznamovali a skamarátili. Vznikali medzi nimi nové priateľstvá. Žiaci vyšších ročníkov privítali prvákov krátkou básničkou a my vychovávateľky sme každého z nich obdarovali malým darčekom, ktorý sme vlastnoručne vyrobili.

            Vychovávateľky ŠKD

        • Projekt Erasmus
          • Projekt Erasmus

          • Boli sme susedia, teraz sme priatelia

            Projekt Erasmus „Boli sme susedia, teraz sme priatelia“ prebiehal na platforme eTwinning. Preto sme po jeho ukončení požiadali o Národný certifikát kvality (NQL). Ten oceňuje kvalitu práce konkrétneho učiteľa na projekte po dokončení a zrealizovaní projektových cieľov a splnení stanovených úloh s ohľadom na dodržanie kritérií kvality. Keďže sme boli úspešní, získali sme ho a veľmi sa tomu tešíme. Zároveň sme sa zapojili do súťaže o najlepší eTwinning projekt na Slovensku, ktorý bol realizovaný v príslušnom školskom roku a získal národný certifikát kvality. Po prijatí všetkých prihlášok v stanovenom termíne zhodnotí odborná komisia prihlásené projekty a pridelí im body za jednotlivé kritériá. Výsledky Národnej súťaže eTwinning 2023 budú zverejnené v prvej polovici novembra 2023.

        • Beh Ľubicou
          • Beh Ľubicou

          • Dňa 6. októbra 2023  sa konal v našej škole už 25. ročník tradičného športového podujatia „Beh Ľubicou“. Preteky sa organizujú v spolupráci s obcou a tento rok nám pomohol aj Dobrovoľný hasičský zbor a študentky zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade. Privítali sme 267 súťažiacich zo škôl kežmarského okresu. Žiaci a žiačky, ženy aj muži si zmerali sily v 7 kategóriách. Dĺžka tratí bola rozdelená podľa veku pretekárov  od 450 m až po 2 500 m.  Novinkou tento rok bolo zaradenie novej kategórie predškolákov. Pekné jesenné počasie pomohlo súťažiacim k výborným výkonom, tí najrýchlejší boli ocenení. Všetkým, ktorí prispeli k bezproblémového priebehu pretekov patrí naša vďaka.

            Naša škola vďaka našim žiakom dosiahla veľmi pekné umiestnenia. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

            Výsledky našich žiakov a učiteľov:

            A kategória

            dievčatá

            Emma Pitoňáková (I. A) – 1. miesto

            Eliška Kovalčíková (I. A) – 2. miesto

            chlapci

            Damian Schustrik (I. A) – 3. miesto

             

            B kategória

            dievčatá

            Evelin Ivančáková (III. A) – 2. miesto

            Vivien Mozdenová (II. A) – 3. miesto

            chlapci

            Vincent Kapolka (III. B) – 3. miesto

             

            D kategória

            dievčatá

            Daniela Ordzovenská (VI. A) – 1. miesto

             

            E kategória

            chlapci

            Oliver Jerdonek (VIII. B) – 2. miesto

            Matej Bejdák (IX. A) – 3.miesto

             

            G kategória

            ženy

            Mgr. Martina Ivančáková – 2. miesto

             

            Organizačný výbor

        • Oznam KRPŠ
          • Oznam KRPŠ

          • Vážení rodičia,

            Občianske združenie KRPŠ pri ZŠ v Ľubici Vás srdečne pozýva na plenárne stretnutie rodičov, ktoré sa bude konať 16.10.2023 o 17:00 hod. v priestore školskej jedálne.

            Program stretnutia:

            1. Privítanie členov a predstavenie výboru OZ KRPŠ

            2. Oboznámenie členov s prácou združenia

            3. Správa o hospodárení OZ KRPŠ

            4. Odsúhlasenie členského príspevku

            5. Rôzne

            6. Záver

            Prosíme o aktívnu účasť na stretnutí, nakoľko sa stretnutie uskutočňuje len raz ročne.

            Tešíme sa na Vašu účasť.

            Výbor OZ KRPŠ

        • Tvorivé písanie
          • Tvorivé písanie

          • V piatok 6.10.2023 sme sa zúčastnili literárnej dielne o tvorivom písaní, ktoré zorganizovalo mesto Kežmarok pri príležitosti vyhodnotenia 58. ročníka Literárneho Kežmarku. Na aktivite sa zúčastnili žiačky zo VI. B triedy: Lea Krempaská, Timea Mráziková, Natália Grichová a Viktória Václavová. Z VIII.B sa aktivít zúčastnila Lea Wolodžková.

             V poradí už 58. ročník Literárneho Kežmarku, najstaršej literárnej súťaže detských a začínajúcich autorov na Slovensku, bol venovaný dvom významným osobnostiam. Slovenskému spisovateľovi Martinovi Kukučínovi, privátnemu študentovi kežmarského lýcea, ktorého 105. výročie úmrtia sme si pripomenuli  21. mája a kežmarskému rodákovi, profesorovi nemeckého a slovenského gymnázia Alfrédovi Groszovi, historikovi, prírodovedcovi, ktorého 50. výročie úmrtia sme si pripomenuli 1. marca.

            Literatúra má silný vplyv na naše životy, prebúdza našu predstavivosť, ponúka nám možnosť pozrieť sa na svet inými očami a prehlbovať náš intelektuálny rast.

            PaedDr. E. Raffajová

        • Turistický krúžok
          • Turistický krúžok

          • V októbri odštartovala v našej škole krúžková činnosť, preto  sme sa vybrali na pešiu turistiku smerom Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – Štart. Vyšlo nám celkom dobré počasie. Prešli sme Tatranskou Lomnicou, turistickým chodníkom modrej farby smerom na Skalnaté pleso a oddýchli sme si na Štarte. Urobili sme pozitívny krok smerom k nášmu zdraviu, pretože sme strávili pekný čas v prírode a tiež sme sa celkom pekne zahriali a zapotili, kým sme zdolali prevýšenie a dostali sa k cieľu našej túry.

            PaedDr. E. Raffajová

        • Svetový deň mlieka v školách
          • Svetový deň mlieka v školách

          • Dňa 27.9.2023 sme si pripomenuli ,,Svetový deň mlieka v školách.“ Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek plnohodnotnej výživy človeka. Medzi odborníkmi panuje názor, že mlieko je takmer dokonalou potravinou, pretože obsahuje v primeranom množstve mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu:  bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, ktoré dodávajú nášmu organizmu 50 -70 % vápnika (je dôležitý pre správny vývoj kostí a zubov) a od detstva hrajú významnú ochrannú úlohu pred osteoporózou. Konzumovať potraviny s dostatkom vápnika je nutné už v detskom veku, keď ho organizmus dokáže maximálne využiť (pevnosť a hustotu kostí môžeme ovplyvniť približne do veku okolo 25 rokov, keď ešte prevláda ukladanie vápnika pred jeho odbúravaním). 

            V priebehu aktivít na stanici „Mliečna cesta“ si žiaci upevnili vedomosti o význame mliečnych výrobkov pre zdravie človeka, o vplyve všetkých zložiek mlieka na imunitný systém a funkciu  orgánov  v tele človeka. Mohli si vyskúšať, ako sa dojí  krava. Zistili, že to nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.  

            Pevne dúfame, že mlieko, pokiaľ doteraz nebolo, od dnes už bude dennou súčasťou každého z nás. 

             

            Učiteľka biológie a chémie Mgr. Elena Kurutsova  

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje